:09121213960 :saneconcrete@gmail.com

انواع ترک ها در بتن و بررسی علت وروش های ترمیم ترک در بتن

انواع ترک ها در بتن و بررسی علت وروش های ترمیم ترک در بتن

1398/12/13 3127

گاهی اوقات ترک هایی در بتن ها مشاهده می کنید که این ترک ها به دلیل تنش های کششی بالاتر از ظرفیت بتن و یا تنش کششی در مناطقی از بتن، که سازه مسلح نبوده است، رخ داده است. هدف اصلی این مقاله شناسایی ترک ها و ترمیم آنها بدون نیاز به تقویت و مقاوم سازی آن عضو می باشد چرا که اگر ترک ها باعث خرابی در اعضا شوند نیاز به تحلیل و ارزیابی سازه ای کامل است تا بتوان تنش ها را کنترل کرده و یک طرح تقویتی تهیه نمود.
قبل از ترمیم، ابتدا باید علل هر ترک بررسی و دقیق ارزیابی شود تا منشا و علت آن مشخص شود چرا که منشا و دلیل ترک در ترمیم آن کمک زیادی به ما می کند.

انواع ترک ها در بتن

ترکهای خمیری

به علت کاهش آب از خمیر سیمان که به علت عوامل بوجود آورنده رخ می دهد، جمع شدگی حجمی در بتن رخ می دهد که به عنوان جمع شدگی خمیری شناخته می شود.

ترکهای حرارتی اولیه

از جمله عامل های مهم در ترک بتن، دمای محیط بتن ریزی است چرا که بتن ریزی در هوای گرم باعث تبخیر بیش از حد آب بتن می شود. تبخیر بیش از حد آب از بتن باعث می شود عمل هیدراتاسیون به خوبی انجام نشود و باعث ایجاد ترک در بتن شود.

ترکهای تورمی

بر خلاف بالا، اگر هنگام عمل هیدراتاسیون، بتن دائم در آب نگه داشته شود سیمان آب زیادی جذب می کند و منبسط می شود.

ترکهای زیر سطحی

ایجاد این ترک در بتن در اثر عواملی همچون، ماله کشی اضافی یا کم، استفاده زیاد از سیمان در مخلوط و عمل آوری ضعیف است.

ترکهای انقباضی

این ترکها که در اثر از دست دادن آب از سطح سیمان رخ می دهد ترک انقباضی نامیده می شود.

ترکهای سازه ای

این ترک ها که به صورت خطی ایجاد می شوند در اثر عواملی مانند تنش های حرارتی، ترک ناشی از بار و یا ترک ناشی از نشست رخ می دهد.

انواع ترک بر اساس فعالیت ترک

ترکهای فعال

این نوع ترکها بر اساس تغییر شکل حرارتی یا ناشی از بارگزاری ایجاد می شود

ترکهای غیرفعال

این نوع ترکها به هیچ نوع تغییر شکل یا حرکت در سازه مربوط نیستند.

انواع ترک ها براساس عرض ترک

ترک با عرض کوچک

با عرض حداکثر 0.3 میلی متر

ترک با عرض متوسط

با عرض 0.3 تا 0.5 میلی متر

ترک عریض

با عرض بیش از 0.5 میلی متر

با توجه به نوع و علت وقوع ترک در بتن، روش های ترمیم متفاوت است.

روش ها و تکنیک های ترمیم ترک ها

تزریق

در روش تزریق با تزریق رزینهای اپوکسی، ترکهای باریک با عرض 0.05 میلیمتر را پر می کنند که نقاط تزریق با فاصله های کوتاه به صورت متناوب در طول ترک قرار داده شده اند. در مدت زمانی که برای تزریق طول می کشد سطح ترک کاملا آب بند می شود تا رزین در طول تزریق فرار و نشت نداشته باشد. اگر ابتدا و انتهای ترک هم سطح نباشد یعنی ارتفاع یکسانی نداشته باشد، تزریق باید از پایین ترین نقطه شروع شود و در بالاترین نقطه ختم شود (از ارتفاع بیشتر شروع می کنیم تا به ارتفاع کمتر برسیم). برای اطمینان کافی از پرشدن مطلوب ترک، از لوله های شفاف استفاده می شود.
روش تزریق که برای اجرا کردن نیاز به مهارت بالایی دارد برای ترک های فعال کاربرد ندارد.

دوغاب ریزی و درزگیری

در این روش درزهایی با عرض یک میلی متر با ماده ای پلاستیک مانند پر می شوند. اگر ترک ها غیر فعال باشند می توان از ملاتی که از سیمان پرتلند استفاده شده است و یا ملاتی که خاصیت انبساطی دارد استفاده کرد. اگر ترک ها فعال باشند باید از ارتجای استفاده کرد. گاهی اوقات با توجه به شرایط عمل درزگیری با فشار انجام می شود.

بخیه زدن

از روش دوختن یا بخیه زمانی استفاده می شود که در حوالی ترک های بزرگ وجود مقاومت کششی بالا لازم باشد. دوختن ترک باعث می شود که سازه سخت تر شده و ترک به سایر نقاط سازه منتقل نشود. به همین علت ارزیابی و مقاوم سازی قسمت های مجار لازم است.

تنیدن

در این روش که در محل های مورد تعمیر، ترک ها درمنطقه وسیعی ظاهر شده اند، میلگرد ها یا کابل ها در منطقه ای که بتن آسیب دیده است کارگزاری می شوند و تنش های از پیش محاسبه شده به آن هاوارد می شود و سپس مهارشان می کنند.
نکته: دقت کنید تا این روش باعث بوجود آمدن ترک در مناطق دیگر نشود.

فشرده سازی خشک (تراکم)

در این روش که نسبت آب به سیمان کم است به این ترتیب عمل می شود که ملات کم آب را با دست به درون ترک هدایت می کنند و سپس برای ایجاد تماس بیشتر بین ملات و بتن، ملات را سمبه می زنند. این ملات به دلیل آب کم افت بسیار کمی دارد و وصله ای که ایجاد شده بسیار با کیفیت، بادوام و مقاوم است که از نفوذ آب جلوگیری می کند.
استفاده از این روش در ترک های فعال توصیه نمی شود.

خود علاجی

هنگامی که بتن توانایی این را دارد که خودش ترک را ترمیم کند، ترمیم خود علاجی گویند. این روش برای سازه های بتن حجیم و برای درزگیری ترک هایی غیر فعال محیط های مرطوب مناسب است. در فرآیند کربناسیون که هیدروکسید کلسیم موجود در سیمان با کربن دی اکسید آب یا هوا واکنش می دهد و کربنات کلسیم حاصل می شود که قادر است ترک ترمیم کند. فقط مشکلب که وجود دارد این است که این مکانیزم شیمیایی باعث کاهش PH در رطوبت داخل بتن می شود و خاصیت اسیدی را افزایش می دهد. این خاصیت اسیدی باعث تحریک زنگ زدگی در فولاد می شود.

بتن پاشی

همانطور که از نام این روش پیداست با استفاده از فشار هوا، بتن به داخل حفره ها، کانالها و سطوحی که باید تعمیر گردند پرتاب می شود. در این روش بسته به اندازه سنگدانه مخلوط، سطح تعمیرات صاف نیست و دارای زبری و ناهمواری است.

باروی توسط خلا

در این روش ترک ها بوسیله صفحه پولتین پر شده، و با استفاده از خلا خشک می شود و منافذ کاملا مسدود می شود و وقتی سیستم کاملا آب بند و هوابند شد ادامه مواردی که قرار است انجام شود، اعمال می شود.

اشباع سازی با پلیمر

در این روش از سیستم مونومر به صورت مایع که از مولکول های آلی کوچک ساخته شده اند و قابلیت ترکیب به صورت پلاستیک جامد را دارند استفاده می شود. این سیستم روان است و به راحتی جذب بتن خشک می شوند. و از همان مسیری که آب حرکت می کند ترک را پر می کنند.

چگونگی کنترل ترک

می توان از طریق بلوکه کردن ترک و پخش تنش کششی در یک سطح بزرگتر، از توسعه ترک هایی که در اثر انقباض ناشی از سرد شدن یا عوامل دیگر بوجود می آید و ممکن است توسعه یابد، جلوگیری کرد.


دیدگاه کاربران
دیدگاه خود را ارسال نمایید
اگر مایل به مشاهده همه نمونه کار ها هستید روی لینک کلیک کنید