دیوار پیش ساخته چیست؟ [ قالب دیوار پیش ساخته + قیمت دیوار پیش ساخته ]

دیوار پیش ساخته چیست؟ [ قالب دیوار پیش ساخته + قیمت دیوار پیش ساخته ]

چنین روشی سبب یکپارچگی دیوار ها می شود و نیازی به تخریب و یا ترمیم دیوار ها برای نصب تأسیسات الکتریکی و مکانیکی نیست.
در مراحل اولیه دیوار پیش ساخته عایق خوبی برای صوت و حرارت نیست اما با اضافه شدن لایه های پلاستوفوم در بدنه ی دیوار، ساختمان دارای عایق صوت و حرارت می شود.

این سازه ها در ساختمان های مسکونی با تعداد طبقات کم، پارکینگ ها با چندین طبقه، سالن های ورزشی، کارخانه ها و دیوار های محوطه، پل ها و تقاطع ها، مکان های خاص مثل پناهگاه ها و سقف سالن ها با دهانه های بزرگ کاربرد مناسب و مطلوبی دارند.

چنین سازه هایی برای مکان های کوچک مناسب نیستند و از نظر میزان هزینه و انرژی که در نصب آن ها مصرف می شود استفاده ی به صرفه ای ندارند.

با توجه به اینکه قطعات پیش ساخته تنها در کارخانه ساخته می شوند استفاده از چنین محصولی نیازمند وجود کارخانه های متعدد در تمامی شهرها است تا بتوان دسترسی آسان و حمل و نقل راحت تری را داشت.

قالب دیوار پیش ساخته

عمران بتن یکی از این کارخانه هاست که در شهر کاشان شروع به فعالیت نموده و به صورت پوششی سراسری و گسترده تمامی قطعات آماده و بتنی را تحت پوشش قرار می دهد.

حال به بررسی دیوار های پیش ساخته می پردازیم. دیوار های پیش ساخته برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند برای مثال از آن ها می توان به عنوان حائل برای نگه داشتن آب، خاک و همچنین برای تعیین محدوده ی مالکیت یا به عنوان تزئین برای حیاط باغ استفاده کرد.
اکثریت مردم برای ساخت دیوار از بلوک استفاده می کنند اما راه امن تر که قدرتمندتر نیز باشد ریختن بتن در یک قالب پیش ساخته است که خود شما به راحتی می توانید آن را انجام دهید که خود نوعی دیوار پیش ساخته است.

دیوار پیش ساخته بتنی یکی از محصولات شرکت عمران بتن است که به صورت آماده عرضه می شود و با استفاده از ریخته گری بتن ساخته می شود و در مراحل ساخت آن نیز از یک فرم کلی و مرسوم استفاده می شود.
بتن پیش ساخته در ایران چیزی در حدود 50 سال قدمت دارد، اما در کل از سال 1950 ابتدا در اروپا، سپس در تمام جهان مورد استفاده قرار گرفت؛ می توان گفت به نسبت میزان فاصله ی بین اولین ساخت این محصول و ورود آن به ایران بسیار فاصله بوده و این صنعت، خیلی دیر پا به ایران گذاشته است.

دیوار پیش ساخته

تاریخچه دیوار پیش ساخته بتنی

در ابتدای ورود قطعات بتنی در کاشان به دلیل اینکه استاندارد مناسبی در زمینه ی تولید وجود نداشت، قطعات اشکال ثابتی نداشتند. با گذشت زمان و کسب تجربه در زمینه ی چگونگی ایجاد استاندارد و شکل ثابت برای هر یک از قطعه ها، فرمی پایه و ثابت برای هر یک در نظر گرفته شد.
به عنوان مثال برای پل ها، تیر های T شکل و قوطی شکل، مناسب ترین گزینه انتخاب شد.

دیوار پیش ساخته ساندویچ پانلی

ساندویچ پانل: ورق هایی که برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود فلزی است و بسته به نوع پانل مورد نیاز متفاوت است. این ورق ها به طور کلی قسمت بیرونی تخته را می پوشانند. 
یکی از خصوصیات عالی این ورق ها، مقاومت بالای آنها در برابر خوردگی است. بنابراین در صورت استفاده از این مصالح در ساخت دیوارهای ساختمان می توان دوام و کیفیت بالای آنها را تضمین کرد.

ساندویچ پانل
ساندویچ پانل حجیم: یکی از اجزای اصلی این ماده پیش ساخته که بین ورق های بیرونی قرار می گیرد فوم عایق می باشد. فوم های مورد استفاده برای ساندویچ پانل، عایق های بسیار خوبی در برابر صدا، گرما و سرما هستند. انواع مختلفی از فوم در ساندویچ پانل ها استفاده می شود از جمله فوم پلی اورتان، پلی استایرن، پشم شیشه، پشم سنگ، XPS. اما در میان آن ها فوم پلی یورتان یکی از بهترین انواع فوم است که از نظر کیفیت و مقاومت نسبت به سایر فوم های نام برده شده برتری دارد و همین ویژگی باعث محبوبیت آن شده است.

انواع قطعات بتنی دیوار پیش ساخته بتنی

قطعات پیش ساخته ی بتنی انواع مختلفی دارد اما به طور کلی به سه دسته ی قطعات سقف، دیوار و قطعات متفرقه تقسیم می شود.

از دیگر تولیدات پیش ساخته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قطعات دیوار پیش ساخته بتنی و مشبک
  • قطعات پیش ساخته ی دیوار های محوطه
  • قطعات پیش ساخته ی بتنی سفارشی

هر کدام از این سازه ها ترکیبات مخصوص به خود را دارند اگر بخواهیم توضیحی کوتاه در باب هر یک بیان کنیم؛ می توان گفت: پایه ی اصلی همه ی آن ها بتن می باشد.

قالب دیوار پیش ساخته

ساختمان هایی که با بتنهای آماده ساخته می شوند دو نوع هستند.

ساختمان هایی که فقط ستون و تیر آن ها در کارخانه ساخته شده و دیوار های جدا کننده و دیگر چیز ها در سر ساختمان مونتاژ می شود. در این نوع سازه ها دیوار ها معمولاً گچی هستند و یا با آجر های سبک و توخالی ساخته می شوند.
ساختمان هایی که تمام قطعاتشان به طور کامل در کارخانه ساخته می شود و در نتیجه نیازی به مونتاژ کاری سر ساختمان نیست. و قطعات تنها در محل ساختمان نصب می شود.

در طراحی ساختمان با چنین تولیداتی با توجه به پیش ساخته بودن محصولاتی مانند دیوار پیش ساخته بتنی و ... قطعات محدودیت چندانی از نظر طول و ابعاد ندارند؛ مگر آنکه استاندارد های جهانی را در مراحل ساخت رعایت کنیم. ولی به طور کلی از لحاظ معماری انعطاف پذیری بالایی وجود دارد و می توان گفت فضا را می توان به نحوی دلخواه تقسیم کرد.

دیوار پیش ساخته بتنی

نحوه ی تولید بتن آماده برای دیوار پیش ساخته

تولید این قطعات مراحل مختلفی دارد که عدم دقت در هر یک از مرحله ها سبب زیر سؤال رفتن تمام مراحل تولید بتن برای دیوار پیش ساخته بتنی می شود.
آماده سازی قالب ها، فولادگذاری، بتن ریزی و عمل آوری از جمله کار هایی هستند که برای تولید هر یک از قطعه های آماده و پیش ساخته باید مورد توجه قرار گیرند.
در تولید این قطعات، عملیات پیش تنیدگی نیز در صورت نیاز انجام می شود.
عملیات پیش تنیدگی باعث کاهش ارتفاع تیر ها می شود؛ این عملیات قبل از مرحله ی بتن ریزی انجام شده و سبب استاندارد سازی آن می شود.
میتوان گفت عملیات در هم تنیدگی به نوعی کنترل کیفی برای مراحل قبل از بتن ریزی است.

به طور کلی تولید قطعات آماده به چند شکل مختلف انجام می شود که عبارتند از:

  1. تولید قطعات به صورت تکی و درجا
  2. تولید قطعات به صورت چند تایی
  3. تولید قطعات با استفاده از جا به جایی شاسی یا پالت جا به جایی

روش های اجرا سیستم های پیش ساخته

سیستم پیش ساخته به دو روش انجام می شود:

  1. اجرای ساختمان به روش خطی
  2. اجرای ساختمان به روش دیواری

دیوار پیش ساخته بتنی
در روش اول، اجزای تشکیل دهنده ی ساختمان شامل پی، شناژ و ستون و دیگر تجهیزات به صورت پیش ساخته بوده و اتصال قطعات آن از نوعِ تر است.
ابتدا میلگرد هایی قبل از بتن ریزی در محل ساختمان نصب می شوند؛ سپس قطعات با استفاده از اجرای بتن در فاصله ی بین دو قطعه قرار داده می شوند.

در روش دوم نیز اجزای تشکیل دهنده ی ساختمان شامل پی، پانل های دیوار و سقف به صورت پیش ساخته هستند. اتصالات در این نوع به وسیله ی پیچ و مهره و گاهی به صورتِ تر انجام می شود.
کلیه ی باز شو های در و پنجره و محل اتصال کلید و پریز و لوله های آب و برق و هر نوع داکت تأسیساتی از قبل پیش بینی شده و در کارخانه اجرا می گردد.
در این سیستم تولیدی تمامی موارد نام برده شده در درون قالب دیوار و قبل از بتن ریزی انجام می گردد.

قیمت دیوار پیش ساخته

از آنجایی که دیوارهای پانلی پیش ساخته با توجه به نوع کاربری و ابعاد مورد نظر مشتریان عزیز تولید می شود، نمی توان قیمت خاصی برای این امر تعیین کرد. قیمت ساندویچ پانل ها به موادی که در ساخت آنها استفاده شده است بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت دیوار پیش ساخته می توانید از راه های ارتباطی درج شده برای شما در سایت استفاده کنید.
 

همه نظرات

image
علی
28 فروردین, 1402

ی سوال داشتم، ی چیزی که خیلی مهمه جنس دیوار پیش ساخته است. میشه در این مورد بیشتر توضیح بدین

image
مهندس عطاپور
28 فروردین, 1402

سلام و درود دیوار پیش ساخته بتنی یکی از محصولات شرکت عمران بتن است که به صورت آماده عرضه می شود و با استفاده از ریخته گری بتن ساخته می شود و در مراحل ساخت آن نیز از یک فرم کلی و مرسوم استفاده می شود. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره هایی که در پایین صفحه قرار داده شده است تماس بگیرید

ارسال نظرات