دیوار پیش ساخته | دیوار پیش ساخته بتنی | دیوار محوطه (1)

دیوار پیش ساخته | دیوار پیش ساخته بتنی | دیوار محوطه (1)

این محصول که در دو نوع یکرو نما و دو رو‌نما تولید می گردد، قابلیت احداث دیوار با ارتفاع های مختلف را دارا می باشد. سرعت نصب این دیوار ها حدود یک‌صد متر طول (سیصد و بیست و پنج متر مربع) با یک دستگاه جرثقیل و دو نفر اکیپ نصاب می باشد.

 

 

دیوار پیش ساخته یکی از محصولات بتن آماده است و با استفاده از ریخته‌گری بتن ساخته می‌شود و در مراحل ساخت آن از یک فرم کلی و مرسوم استفاده می‌شود.

بتن پیش ساخته در ایران چیزی در حدود 50 سال قدمت دارد، اما در کل از سال 1950 ابتدا در اروپا، سپس در تمام جهان مورد استفاده قرار گرفت؛ می‌توان گفت به نسبت میزان فاصله‌ی بین اولین ساخت این محصول و ورود آن به ایران بسیار فاصله بوده و این صنعت، خیلی دیر پا به ایران گذاشته است.
 

تاریخچه

در ابتدای ورود قطعات بتنی در کاشان به دلیل اینکه استاندارد مناسبی در زمینه‌ی تولید وجود نداشت، قطعات اشکال ثابتی نداشتند. با گذشت زمان و کسب تجربه در زمینه‌ی چگونگی ایجاد استاندارد و شکل ثابت برای هر یک از قطعه‌ها، فرمی پایه و ثابت برای هر یک در نظر گرفته شد.

به عنوان مثال برای پل‌ها، تیر‌های T شکل و قوطی شکل، مناسب‌ترین گزینه انتخاب شد.

 


انواع قطعات بتنی

قطعات پیش ساخته‌ی بتنی انواع مختلفی دارد اما به طور کلی به سه دسته‌ی قطعات سقف، دیوار و قطعات متفرقه تقسیم می‌شود.

از دیگر تولیدات پیش‌ساخته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قطعات دیوار پیش ساخته و مشبک
  • قطعات پیش ساخته‌ی دیوار‌های محوطه
  • قطعات پیش ساخته‌ی بتنی سفارشی

 


هر کدام از این سازه‌ها ترکیبات مخصوص به خود را دارند اگر بخواهیم توضیحی کوتاه در باب هر یک بیان کنیم؛ می‌توان گفت: پایه‌ی اصلی همه‌ی آن‌ها بتن می‌باشد.

ساختمان‌هایی که با بتنهای اماده ساخته می‌شوند دو نوع هستند.

  1. ساختمان‌هایی که فقط ستون و تیر آن‌ها در کارخانه ساخته شده و دیوار‌های جدا‌کننده و دیگر چیز‌ها در سر ساختمان مونتاژ می‌شود. در این نوع سازه‌ها دیوار‌ها معمولاً گچی هستند و یا با آجر‌های سبک و توخالی ساخته می‌شوند.
  2. ساختمان‌هایی که تمام قطعاتشان به طور کامل در کارخانه ساخته می‌شود و در نتیجه نیازی به مونتاژ‌کاری سر ساختمان نیست. و قطعات تنها در محل ساختمان نصب می‌شود.


در طراحی ساختمان با چنین تولیداتی با توجه به پیش‌ساخته بودن محصولات، قطعات محدودیت چندانی از نظر ابعاد و تناسبات ندارند؛ مگر آنکه استاندارد‌های جهانی را در مراحل ساخت رعایت کنیم. ولی به طور کلی از لحاظ معماری انعطاف‌پذیری بالایی وجود دارد و می‌توان گفت فضا را می‌توان به نحوی دلخواه تقسیم کرد.
 

 

نحوه‌ی تولید بتن آماده

تولید این قطعات مراحل مختلفی دارد که عدم دقت در هر یک از مرحله‌ها سبب زیر سؤال رفتن تمام مراحل تولید می‌شود.
آماده‌سازی قالب‌ها، فولادگذاری، بتن‌ریزی و عمل‌آوری از جمله کار‌هایی هستند که برای تولید هر یک از قطعه‌های آماده و پیش‌ساخته باید مورد توجه قرار گیرند.
در تولید این قطعات، عملیات پیش‌تنیدگی نیز در صورت نیاز انجام می‌شود.
عملیات پیش‌تنیدگی باعث کاهش ارتفاع تیر‌ها می‌شود؛ این عملیات قبل از مرحله‌ی بتن‌ریزی انجام شده و سبب استاندارد‌سازی آن می‌شود.
میتوان گفت عملیات در هم تنیدگی به نوعی کنترل کیفی برای مراحل قبل از بتن‌ریزی است.

به طور کلی تولید قطعات آماده به چند شکل مختلف انجام می‌شود که عبارتند از:

  • تولید قطعات به صورت تکی و درجا
  • تولید قطعات به صورت چند تایی
  • تولید قطعات با استفاده از جا‌به‌جایی شاسی یا پالت جا‌به‌جایی

 

روش‌های اجرا

سیستم پیش ساخته به دو روش انجام می‌شود:

  1. اجرای ساختمان به روش خطی
  2. اجرای ساختمان به روش دیواریدر روش اول، اجزای تشکیل دهنده‌ی ساختمان شامل پی، شناژ و ستون و دیگر تجهیزات به صورت پیش ساخته بوده و اتصال قطعات آن از نوعِ تر است.
ابتدا میلگرد‌هایی قبل از بتن‌ریزی در محل ساختمان نصب می‌شوند؛ سپس قطعات با استفاده از اجرای بتن در فاصله‌ی بین دو قطعه قرار داده می‌شوند.

در روش دوم نیز اجزای تشکیل دهنده‌ی ساختمان شامل پی، پانل‌های دیوار و سقف به صورت پیش‌ساخته هستند. اتصالات در این نوع به وسیله‌ی پیچ و مهره و گاهی به صورتِ تر انجام می‌شود.
کلیه‌ی باز شو‌های در و پنجره و محل اتصال کلید و پریز و لوله‌های آب و برق و هر نوع داکت تأسیساتی از قبل پیش‌بینی شده و در کارخانه اجرا می‌گردد.
در این سیستم تولیدی تمامی موارد نام برده شده در درون قالب دیوار و قبل از بتن‌ریزی انجام می‌گردد.

 

مزایا و معایب

چنین روشی سبب یکپارچگی دیوار‌ها می‌شود و نیازی به تخریب و یا ترمیم دیوار‌ها برای نصب تأسیسات الکتریکی و مکانیکی نیست.
در مراحل اولیه دیوار پیش‌ساخته عایق خوبی برای صوت و حرارت نیست اما با اضافه شدن لایه‌های پلاستوفوم در بدنه‌ی دیوار، ساختمان دارای عایق صوت و حرارت می‌شود.

این سازه‌ها در ساختمان‌های مسکونی با تعداد طبقات کم، پارکینگ‌ها با چندین طبقه، سالن‌های ورزشی، کارخانه‌ها و دیوار‌های محوطه، پل‌ها و تقاطع‌ها، مکان‌های خاص مثل پناهگاه‌ها و سقف سالن‌ها با دهانه‌های بزرگ کاربرد مناسب و مطلوبی دارند.

چنین سازه‌هایی برا مکان‌های کوچک مناسب نیستند و از نظر میزان هزینه و انرژی که در نصب آن‌ها مصرف می‌شود استفاده‌ی به صرفه‌ای ندارند.

با توجه به اینکه قطعات پیش‌ساخته تنها در کارخانه ساخته می‌شوند استفاده از چنین محصولی نیازمند وجود کارخانه‌های متعدد در تمامی شهرها است تا بتوان دسترسی آسان و حمل و نقل راحت‌تری را داشت.

عمران بتن یکی از این کارخانه هاست که در شهر کاشان شروع به فعالبت نموده و به صورت پوششی سراسری و گسترده تمامی قطعات آماده و بتنی را تحت پوشش قرار می‌دهد.حال به بررسی دیوار‌های پیش ساخته می‌پردازیم. دیوار پیش ساخته برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.از آن‌ها می‌توان به عنوان حائل برای نگه داشتن آب یا خاک یا برای تعیین محدوده‌ی مالکیت و یا به عنوان تزئین برای حیاط باغ استفاده کرد.
اکثریت مردم برای ساخت دیوار از بلوک استفاده می‌کنند اما راه امن‌تر که قدرتمندتر نیز باشد ریختن بتن در یک قالب پیش ساخته است که خود شما به راحتی می‌توانید آن را انجام دهید که خود نوعی دیوار پیش ساخته است.


مراحل آن به شرح زیر است:

ابتدا اندازه‌ی قالب‌های اماده را در نظر می‌گیریم، سپس اندازه‌ی دیواری که می‌خواهیم در مکان مورد نظر ساخته شود را مد نظر قرار می‌دهیم.
بر اساس اندازه‌هایی که از یک دیوار پیش‌ساخته در ذهن داریم گوشه‌های هر قالب را با استفاده از میخ علامت‌گذاری می‌کنیم تا بدانیم محدوده‌ی نصب هر قالب از کجا تا کجا باید ادامه داشته باشد. سپس میخ‌ها را با ریسمان به هم وصل می‌کنیم. ار محدوده‌ای که ریسمان‌ها گذشته‌اند باید چاله حفر شود، این چاله چیزی حدود 30 سانتی‌متر به سمت پایین عمق دارد.نکته:
اطمینان حاصل کنید اگر زمین شیب دارد چاله‌ی حفر شده صاف باشد.

در مرحله‌ی بعد باید با استفاده از تخته سه‌لا دور تا دور فضای دیوار را تا حدود 10 سانتی‌متر مانند دیوار، کار کنید تا قسمت داخلی دیوار جایی که چاله حفر کرده‌اید مثل یک مستطیل دراز باشد.

میتوان گفت مهمترین مرحله از دیوار پیش ساخته را پشت‌سر گذاشته‌اید.


قسمت داخلی تخته را در فواصل 60 سانتی‌متری بلوک‌های چوبی قرار دهید؛ این کار از ترک خوردگی بتن جلوگیری می‌کند.

حالا نوبت این است که قالب پیش ساخته را در سوراخ حفر شده قرار دهید.
مطمئن شوید قالب به درستی در محل خود قرار گرفته، حال بتن را مخلوط کرده و داخل قالب بریزید، البته باید اضافه کرد نوع و مقدار مخلوط بتن به اندازه و ماهیت دیوار شما بستگی دارد.
بتن را بلافاصله و به صورت یکنواخت داخل قالب بریزید. هیچ قسمتی نباید زودتر از قسمت‌های دیگر خشک شود.
هنگامی که به بالای دیوار رسیدید؛ با استفاده از ماله و قلمو سطح دیوار را صاف کنید.
اگر می‌خواهید تزیینات دیگری به دیوار پیش ساخته اضافه کنید، قبل از خشک شدن بتن این کار را انجام دهید.

نصف روز برای خشک شدن بتن کافی است با گذشت این زمان می‌توانید قاب را بردارید.

اکنون دیوار پیش ساخته آماده است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. پیشنهاد می شود جهت تکمیل دانسته‌های خود قسمت دوم مقاله را مطالعه بفرمایید.

 

 

همه نظرات

ارسال نظرات