بتن پلیمری

بتن پلیمری

بتن های پلیمری خود به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. بتن اصلاح شده با لاتکس: این بتن با نام بتن پلیمری با سیمان پرتلند  PPCC  نیز شناخته می‌شود. این نوع همان سیمان پرتلند معمولی است با این تفاوت که به جای اینکه تمام بخش اختلاط آن با استفاده از آّب انجام شود از یک لاتکس به جای بخشی از آّب مصرفی بهره برده می‌شود.
 2. بتن پلیمری: این نوع از پلیمریزاسیون که مخلوطی از مونومر و سنگدانه ها است تشکیل می‌شود و در مواد تشکیل دهنده آن از مصالح چسبنده استفاده نمی‌شود.
 3. بتن با پلیمر تزریقی: این پلیمر با نام PIC نیز شناخته می‌شود؛ بتن با پلیمر تزریقی از طریق تزریق کردن مونومر به درون بتن با استفاده از سیمان پرتلند انجام می‌شود و به دنبال آن پلیمریزاسیون تولید می‌گردد.

تمامی مونومرهای تزریق شده تحت تاثیر عواملی چون تابش نور فرابنفش یا گاما و برخی عوامل شیمیایی به پلیمر جامد تبدیل می‌شوند.

پیشنهاد می شود مقاله بتن هوادار چیست را مطالعه فرمایید

 

با توجه به مطالب فوق در این مقاله قصد داریم در مورد بتن پلیمری و خواص آن صحبت کنیم. به طور کلی بتن از مصالحی است که تقریبا در ساخت و ساز تمام کشورها به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، انواع ساختمان ها، سدها، متروها، فرودگاه ها و ساختمان ها و بناهای مسکونی همگی به نوعی با بتن ساخته می‌شوند، بتن یا در محل ساخت و ساز ترکیب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا اینکه در کارخانه به صورت پیش ساخته درست شده و در محل نصب می‌گردد.

در سال های اخیر با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، علم شناخت بتن و انواع مختلف آن نیز پیشرفت های بیشماری کرده است به طوری که امروزه خواص بتن های مختلف مورد بررسی مجدد قرار گرفته و این بازنگری سبب شده انواع مختلف بتن با مصالح مختلفی تولید شود که هر کدام خواص مخصوصی داشته و کاربری مخصوص به خود را دارند.

مهم ترین مسئله ای که در این میان مطرح است و سال هاست که تلاش می‌شود این روند بهتر و بهتر شود این است که بتن باید در عین داشتن وزن سبک، مسلح و مقاوم نیز باشد و برابر عوامل مختلف جوی مسلح و مقاوم بماند؛ در این بین بتن پلیمری بهترین نوعی است که میتوان مورد استفاده قرار داد چرا که باعث چسبندگی، سفت شدن و کسب مقاومت لازمه می‌شود. در این نوع به جای استفاده از آب از رزین های مایع مثل مونومر استفاده می‌کنند، این رزین ها با استفاده از واکنش های شیمیایی باعث چسبندگی، سفت شدن و ایجاد مقاومت در اختلاط بتن می‌شود.

از آن جایی که بتن های پلیمری بیشتر برای تعمیرات مورد استفاده قرار می‌گیرد، به همین دلیل باید در ترکیبات آن از موادی بهره برده که زود سفت و مقاوم شوند و بخش مورد تعمیر را خیلی زود به مدار بهره برداری بازگردانند. در میان انواع ترکیبات رزین مایع مونومر می‌تواند بهترین گزینه باشد چرا که مولکول های مونومر به طور شیمیایی به هم متصل می‌شوند و پلاستیکی سفت و سخت به نام پلیمر را میسازند.

مونومر چیست؟

موادی هستند که از مولکول های واحد تشکیل شده اند. کربن و هیدروژن از اصلی ترین اتم ها در ساختمان تشکیل دهنده مونومر است؛ مونومرها به یکدیگر متصل شده و در نهایت تشکیل زنجیره پلیمر را می‌دهند به طوری که این زنجیره با هزاران اتم مونومر در یک ردیف شکل می‌گیرد همین سبب به وجود آمدن خواص منحصر به فرد آن می‌گردد.

از بهم پیوستن مونومرها و از طریق واکنش های شیمیایی پلاستیکی سفت و سخت و شیشه ای مانند به نام پلیمر به وجود می آید که به چنین فرایندی پلیمریزه شدن می‌گویند.

باید در نظر داشت که در بتن های پلیمری به دلیل استفاده از پلیمر به جای استفاده از سیمان پرتلند قیمت بتن افزایش می‌یابد به همین دلیل معمولا سعی می‌شود زمانی از پلیمرها استفاده شود که خواص، هزینه عمل آوری و جا به جایی آن را بتوان توجیه کرد؛ بنابراین هر مهندسی باید آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشد سپس اقدام به استفاده از بتن های پلیمری نماید.

اگر می خواهید درمورد بتن خود متراکم اطلاعات دریافت کنید بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

خواص بتن پلیمری

از دلایلی که سبب شد بتن پلیمری در این سال ها بیشتر مورد استفاده قرار گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالای این بتن در برابر عوامل شیمیایی
 • جذب پایین آب
 • مقاومت بالا در برابر عواملی چون یخ زدگی و ذوب
 • صرفه جویی در مواد مصرفی تا 50% نسبت به سیمان پرتلند
 • مقاومت بالا در برابر شرایط جوی مختلف
 • خاصیت ضد خورندگی
 • امکان استفاده در سازه هایی که در مراحل ساخت آن نباید از فلز استفاده کرد.
 • وزن کم
 • انعطاف بیشتر برای داشتن معماری زیبا

عمل آوری بتن پلیمری

خوشبختانه بتن های پلیمری در شرایط محیطی خیلی زود سفت و پلیمری می‌شوند و بعد یک تا دو ساعت مقاومت لازمه را به دست می آورند. در طول این مدت بهتر است نکاتی را مد نظر داشت و رعایت کرد:

 • بتن تازه باید در برابر آب محافظت شود.
 • دما به طور پایدار باید بالاتر از 40 درجه باشد تا سرعت واکنش پلیمری کاهش نیابد.
 • اگر دما پایینتر از 40 درجه بود باید غلظت آغاز کننده و دما هنگام اجرای عملیات را تا 70 الی 80 درجه فارنهایت افزایش دهیم.
 • اگر دما بیش از 90 تا 100 درجه فارنهایت باشد واکنش های پلیمری خیلی سریع تر انجام می‌گیرد. در این صورت کاهش غلظت آغازکننده ها یا انجام عملیات فوق در خنک ترین ساعات شبانه روز میتواند مشکل را حل کند.

مطلب مرتبط: بتن پیش تنیده

از بتن های پلیمری در کجا می‌توان بهره برد؟

 • بتن پلیمری به علت مقاومت بالا و عمل آوری سریعی که دارد می‌تواند گزینه ای مناسب برای سازه هایی که نیاز به بازگشت سریع به چرخه بهره برداری دارند در نظر گرفته شود؛ برخی از این موارد شامل تعمیر عرشه ها و پل ها و درزهای تونل ها است.
 • از این نوع بتن میتوان به عنوان پوششی محافظتی برای بتن های معمولی استفاده کرد چرا که به عنوان پوششی مقاوم در برابر خوردگی در نظر گرفته می‌شود.
 • در ساختار بتن پلیمری آب به کار نرفته به همین دلیل میتوان به راحتی و بدون نگرانی از آن در محیط های سرد و دماهای پایین استفاده کرد.

 

همچنین مطالعه مقاله ترمیم بتن چگونه انجام میشود؟ پیشنهاد می شود.

همه نظرات

ارسال نظرات