:09121213960 :saneconcrete@gmail.com

فونداسیون تیر چراغ برق

فونداسیون تیر چراغ برق

فونداسیون تیر چراغ برق

1397/08/02 9599 مدیر سایت

 

در ساخت فونداسیون که از آن به عنوان "پی" نیز یاد میشود میتوان از انواع بتن پیش ساخته بهره برد همانطور که در ساخت نوع دیگری از سازه های بتنی مانند منهول، کالورت و بلوک های سیمانی دو نوع سازه ی پیش ساخته یا بتن ریزی در محل وجود دارد.

به طور کلی اگر بخواهیم تعریفی از یک فونداسیون از هر نوعی داشته باشیم باید بگوییم فونداسیون به بخشی از سازه اطلاق میشود که بار و فشار وارد شده از یک پایه را به زمین منتقل میکند.

و معمولا برای پایه هایی چون دکل و چراغ روشنایی از فونداسیون استفاده میشود که که هر پایه نیز فونداسیون مخصوص خودش را دارد، برای تعیین نوع و ابعاد فونداسیون نیز مقاومت خاک منطقه و میزان بادخور بودن پایه روشنایی سنجیده میشود.

نکته ای که باید عنوان شود این است که معمولا میزان مقاومت  خاک و سایر ملزومات مربوط به فونداسیون در بیشتر مناطق یکسان است به همین منظور میتوان از نوع پیش ساخته استفاده کرد. به همین منظور باید عنوان کرد که دو نوع فونداسیون برای تیرهای چراغ برق وجود دارد:

-فونداسیون پایه روشنایی پیش ساخته

-و فونداسیون پایه روشنایی که در محل مورد نظر بتن ریزی میگردد.

اما به طور کلی فونداسیون ها به سه دسته تقسیم میشوند:

*فونداسیون نواری

*فونداسیون منفرد که فونداسیون شمعی و عمقی نیز نامیده میشود.

*فونداسیون رادیه یا گسترده

پایه ی چراغ ها نیز برای کاربردهای مختلفی در ابعاد و اندازه های متفاوت مانند لوله ای و چند وجهی ساخته میشوند.

این چراغ ها با توجه محلی که از آنها استفاده خواهد شد دارای طول 3 تا 18 متر برای روشنایی شهری، بزرگراه ها و یا روشنایی معابر مورد استفاده قرار میگیرد؛ برای نگه داری پایه های چراغ برق نیز باید از فونداسیون استفاده شود و شامل قسمتی است که پایه بر روی آن سوار میشود.

ساختار این فونداسیون به این صورت است که سازه ی بتنی آرمه یا مسلح که با استفاده از مصالحی مانند میلگرد، آلموتور و سایر سازه های آهنی مستحکم شده و به کار برده میشود؛ اندازه و جنس این سازه ها بسته به میزان باری است که تحمل میکند.

 

ساختار کلی فونداسیون تیر چراغ برق به چه صورت است؟

هر فونداسیون تیر چراغ برق از دو بخش تثبیت کننده ی فونداسیون در زمین و نگهدارنده ی پایه چراغ تشکیل شده. همچنین این سازه باید دارای یک راه برای عبور سیم های برق باشد که به صورت یک یا دو لوله از قسمت های زیرین فونداسیون با بالای آن ساخته شده و داخل آن تعبیه میگردند.

 

شکل ظاهری فونداسیون

این سازه ها از نظر ظاهری نیز دارای شکال مختلفی هستند که شامل ذوزنقه ای، مکعب مربع، مکعب مستطیل و نوع پاشنه دار میشود.

فونداسیون های پیش ساخته نوعی سازه ی بتنی هستند که در شرایط استاندارد و کنترل کیفی های مختلف تحت نظر متخصصان این زمینه ساخته میشود و پس از آماده شدن به محل مورد نظر ارسال میشود.

از مزایای اصلی هر سازه ی پیش ساخته ای این است که قابلیت جا به جایی دارد و در عین حال هدر رفت بتن در آن کم بوده و از درست بودن مراحل ساخت سازه اطمینان حاصل میشود.

در مراحل ساخت این نوع از فونداسیون نیز ستون اصلی پایه با استفاده از یک صفحه ی آهنی مربعی یا دایره ای شکل که به آن بیس پلیت گفته میشود از طریق چند انکر بولت به فونداسیون متصل گردیده و قطعات مثلثی شکلی موسوم به لچکی به محل اتصال ستون پایه چراغ با بیس پلیت جوش خورده و به استحکام آن می افزاید.

 

موارد استفاده:

-مناطق مسکونی، صنعتی و تفریحی

-جاده ها

-بزرگراه ها

-خیابان ها

-مراکز خرید و پارکینگ ها

 

دلایل استفاده از فونداسیون بتنی چیست؟

معمولا به دو دلیل از انواع بتنی این نوع سازه استفاده میکنند:

-بتن در برابر آب و آلودگی مقاوم است.

-برای ساخت و جاگذاری پایه ها نیاز به یک سطح صاف است و با استفاده از فونداسیون این سطح صاف تامین میشود.

بنابراین بتن معمولا در برابر چنین عواملی بیشتر ایستادگی دارد به همین دلیل استفاده ی گسترده تری نسبت به انواع دیگر نیز دارا میباشد.

 

کیفیت فونداسیون ها به چه صورتی است؟

این فونداسیون ها باید دارای تحمل بالا و استحکام کافی باشند به این دلیل که باید توانایی حفظ ایستایی پایه را دارا باشند، همین استدلال روشنی است برای اینکه در ساخت آنها از عیار بتن 400 کیلوگرم در هر متر مربع استفاده شود.

ابعاد آنها نیز معمولا  40*40*160 و 60*60*200 میباشد که به صورت سازه های 6 بولتی و 4 بولتی و با شبکه ی سبک و سنگین تولید میشود. همان طور که گفته شد لوله هایی نیز برای عبور کابل و سیم ها از زمین به پایه در نظر گرفته شده تا عملیات برق کشی آسان تر باشد.

 

مراحل اجرای فونداسیون پیش ساخته

-زمین را به اندازه ی 40 تا 70 سانتی متر با توجه به نوع باسکول گودبرداری میکنیم.

-بسترسازی با استفاده از بتن در محل نصب فونداسیون

-چیدن قطعات فونداسیون

-و در انتها نصب باسکول

 

تمام مراحل اجرای فونداسیون پیش ساخته از ابتدای مراحل تا زمان نصب باسکول تنها در سه روز قابل انجام است.

و در نهایت نیز پایه های روشنایی بر روی فونداسیون نصب میشود.

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                

 

 

 

 


دیدگاه خود را ارسال نمایید
اگر مایل به مشاهده همه نمونه کار ها هستید روی لینک کلیک کنید