:09121213960 :saneconcrete@gmail.com

ترمیم بتن چگونه انجام میشود؟

ترمیم+ بتن ریزی+ ترمیم بتن

ترمیم بتن چگونه انجام میشود؟

1398/06/28 4834 مدیر سایت

بتن از مصالح بسیار کاربردی در امر ساختمان سازی است که علاوه بر هزینه های مناسبی که برای تولید دارد، دوام و استحکام مناسبی نیز داشته و به راحتی شکل قالبی که در آن ریخته میشود را به خود میگیرد.

تمام سازه ها چه از جنس بتن باشند یا حتی فولاد، طول عمری داشته و بعد از گذشت این میزان دچار نقص ها و آسیب هایی میشوند، ممکن است حتی بعضی از سازه های بتنی در طول فرایند بهره برداری و نصب دچار آسیب شوند که در این صورت تعمیر و مرمت بتن امری ضروری تلقی میشود.

از جمله عواملی که باعث تخریب سازه های بتنی میشود باید به خوردگی، اسیدهای مختلف، سولفاته شدن، واکنش های قلیایی و مشکلات اجرایی و اشتباهات مهندسان اشاره کرد.

اغلب کارهای تعمیراتی کوچکی که روی بتن انجام میشود به منظور بهبود استحکام و تامین قابلیت پذیرش ظاهر انواع بتن است و پس از اتمام مرمت باید یکنواختی تمام نقاط بتن از لحاظ رنگ و طرح ظاهری نیز با نواحی دست نخورده و مرمت نشده مقایسه شده و مطابقت داده شود.

شرایطی که هر ناحیه ی مرمت شده باید دارا باشد شامل موارد زیر است:

-پیوستگی سراسری با بتن مجاور

-نفوذ ناپذیری کافی جهت حفاظت استحکام سازه

-عدم وجود ترک های انقباضی و ترک های ریز و موئی

-داشتن مقاومت کافی در برابر عوامل مختلف محیطی چون یخبندان و گرمای شدید

 

تعمیر به چه معناست؟

در وهله ی اول باید بدانیم تعمیر به چه معناست؟ تعمیر به معنای جایگزینی یا اصلاح مصالح یا اعضای خراب شده و آسیب دیده و یا معیوب یک سازه است.

در تعریف دیگر برای تعمیر باید باید بیان داشت شیوه ای است که به طولانی تر شدن عمر مفید سازه کمک شایانی میکند.

در مورد تعمیر بتن نیز با انجام کارهای مرمتی شرایطی فراهم میشود تا سازه مشخصات خود را در دوره ی بهره برداری و دوران عمر مفید خود به خوبی حفظ نماید؛ البته مرمت بتن های قدیمی نیازمند مطالعات و تدابیر گسترده تری است، در بیشتر موارد نیاز است که ناحیه ی آسیب دیده از بقیه ی نواحی جدا شود سپس با سازه ای جدید و سالم جایگزین گردد.

در مورد سدهای بتنی این قضیه کاملا به شکل گسترده ای اجرا میشود و این نوع سازه ها پس از مدتی نیازمند تعویض کامل رویه هستند مخصوصا سدهایی که به شیوه ی بتن پاشی یا بتن پیش آکنده طراحی و اجرا شده باشند.

باید توجه داشت امر تعمیر بتن ها کاری کاملا طبیعی است، چرا که پیشگیری بهتر از درمان است؛ این امر در کشورهای زلزله خیز مشهودتر بوده و به امری کاملا عادی بدل شده و مقاوم سازی ساختمان ها کاری است که همه ساله بر انجام آن همت گماشته میشود.

 

مصالح های مورد نیاز برای ترمیم بتن

از مهم ترین عواملی که در انجام یک تعمیر درست باید مورد توجه واقع شود انتخاب مصالح مناسب است که دوام مورد نیاز، شرایط بهره برداری، طبیعت شیمیایی و الکتریکی محیط، خواص قسمت های مجاور و شرایط جادهی و نوع اجرای مصالح مورد نظر را به خوبی بررسی کرده و رعایت کند.

از موادی که برای تعمیر میتواند مورد استفاده قرار گیرد به موارد زیر اشاره کرده و توضیحاتی در خصوص هر یک بیان میداریم.

 

مواد چسباننده

مواد چسباننده خود به سه گروه تقسیم میشوند:

-مواد با پایه ی اپوکسی

-مواد با پایه ی لاتکس

-مواد با پایه ی سیمانی

ترکیبات اپوکسی باید منطبق با ضوابط تعیین شده استفاده شوند چرا که ضریب انبساط حرارتی و مقاومت کششی بزرگتر از بتن دارند و در اثر تغییرات دمایی زیاد ممکن است در اثر انقباض و سست شدن نواحی  مرمت شده، سازه از هم وا برود.

همچنین رطوبت باقی مانده در زیر لایه ی اپوکسی در یک ناحیه ی ترمیمی در سرایط یخبندان منجر به شکست نواحی اطراف و زیرین خود میشود.

 

در مورد لاتکس نیز باز هم باید استانداردهایی رعایت شود؛ ترکیبات لاتکس خود دو نوع است: نوع یک با قابلیت تعلیق محدود و نوع دو بدون قابلیت تعلیق مجدد.

در نوع اول برای ایجاد چسبندگی برای مدتی کوتاه در حد چند روز مناسب است و در مجاورت با رطوبت زیاد یا هوای نمناک قابلیت استفاده ندارد، بنابراین این نوع برای کارهای سازه ای اصلا توصیه نمیشود.

در نوع دوم اما مقاومت چسبندگی بیشتر از نوع اول بوده و مانعی برای استفاده در رطوبت ندارد، در یک نگاه کلی تر دوغاب سیمان یا ملات سیمان که شامل ماسه ریز و مقداری سیمان که به شکل خمیر درآمده باشد سالهای طولانی است که به عنوان عامل چسباننده دو سطح به کار میرود.

 

سیمان پرتلند

برای تعمیر و مرمت اغلب سیمان پرتلند مورد استفاده میباشد، اما برای اطمینان از استحکام کافی سازه و ناحیه ای که تعمیر شده باید سیمان اصلی استفاده شده و با سیمانی که برای تعمیر استفاده میشود یکسان باشد.

به عنوان مثال در شرایطی که میزان خورندگی متوسط باشد از سیمان تیپ 2 در شرایطی که میزان خورندگی شدیدتر باشد از سیمان تیپ 5 استفاده میشود؛ سیمان تیپ 3 نیز با مقاومتی کوتاه مدت برای کسب مقاومت بیشتر در کنار دیگر مواد کاربرد دارد.

در سال های اخیر انواع مختلفی از سیمان های زودگیر به بازار عرضه شده که باید با بررسی و تحقیق بیشتری استفاده شوند و مواد تشکیل دهنده ی آنها بیشتر مورد تفحص واقع شود. به عنوان مثال اگر سیمانی حاوی گچ باشد، بی شک در سطوح بیرونی و نواحی که رطوبت وجود دارد دوام لازمه را نداشته و خورده شدگی آنها مشکلات عدیده ای را به وجود خواهد آورد.

 

افزودنی ها

.استفاده از افزودنی ها در امر تعمیر بلا مانع است؛ موادی که شامل روان کننده ها، مواد حباب هوازا، زورگیرهای شیمیایی، فولاد، فایبرگلاس، پلیمرهای ترکیبی و... میباشد

 

روش های ترمیم بتن

در هر کاری تعمیری انجام یک مطالعه ی دقیق و جامع در مورد عوامل به وجود آورنده ی تخریب امری ضروری است تا بتوان یک روش اصولی برای ترمیم پیدا کرد.

مثلا در مرمت بتن با تزریق مایع اپوکسی جهت مرمت ترک های حرارتی یا ترک های ناشی از اضافه بار، چنین راهکاری اثری دائمی ندارد؛ در این حالت باید تمام جوانب در نظر گرفته شده با بررسی علل وقوع حادثه شیوه ای کارا تر و دائمی پیدا کرد.

همچنین باید نوع کاربری سازه را مشخص کرد تا شیوه ای که اتخاذ شده کمترین اثر را روی عملکرد درست سازه داشته باشد، گاهی حتی شرایط جوی نیز در مورد راهکاری که برای مرمت در نر گرفته شده تاثیر گذار است.

روش های رایج مرمت و اصلاح بتن شامل موارد زیر است:

-بتن ریزی مجدد

-بتن سفت

-بتن پاشی

-بتن پیش آکنده

-تزریق دوغاب سیمان

-سیمان کاری و ترکیبات شیمیایی

 


دیدگاه کاربران
دیدگاه خود را ارسال نمایید
اگر مایل به مشاهده همه نمونه کار ها هستید روی لینک کلیک کنید